Jak dobrać rolety zewnętrzne do elewacji budynku?

Przeczytaj zanim kupisz rolety do swojego domu.

Artykuł zewnętrzny

Zalety rolet zewnętrznych

Coraz bardziej popularne i cenione w całym kraju rolety zewnętrzne dostępne są w różnych wersjach montażowych oraz kolorystycznych. Posiadają kilka najważniejszych zalet, które sprawiają, że są niezastąpione.

Przede wszystkim rolety zewnętrzne zapewniają całkowite zaciemnienie wnętrza. Uwielbiają je wszyscy ci, którym źle się śpi w jasnych pomieszczeniach, a nie tolerują opasek na oczy. Dzięki temu, że promienie słoneczne odbijają się od aluminiowego tworzywa, w swoim domu możesz stworzyć przyjemny chłód nawet podczas nieznośnych upałów.

Zimą natomiast, dzięki opuszczonym roletom z zawartością pianki poliuretanowej, ograniczysz uciekanie ciepłego powietrza i przedostawanie się do domu tego mroźnego. Właściwości termoizolacyjne rolet przyniosą Ci więc pewne oszczędności finansowe.

Rolety zewnętrzne są także doskonałym sposobem ochrony przed drobnymi włamywaczami i nieproszonymi gośćmi. Złodzieje bardzo często wchodzą do budynków przez okno. Zasuwając roletę, mocno podniesiesz bezpieczeństwo w swoim domu.

Rodzaje rolet zewnętrznych

  • Rolety podtynkowe – montowane są zwykle podczas budowy, choć istnieje także możliwość właściwego przygotowania do nich nadproża, w budynku już istniejącym. Mocne docieplenie i niwelacja mostków termicznych sprawi, że nadproże nie będzie przemarzać. Konstrukcja rolety zatopiona zostaje w zewnętrznej warstwie ocieplenia, co sprawia, że roleta staje się niemal niewidoczna po złożeniu. Ostateczny efekt jest wysoce estetyczny i subtelny. Ten rodzaj rolet tworzy integralną część z elewacją domu. System montażu rolet podtynkowych nie narusza w żaden sposób konstrukcji okna, ani nadproża. Dodatkowo dzięki temu, że jest dobrze ukryty, nie zostaje narażony na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, ani ewentualne uszkodzenia mechaniczne.
  • Rolety natynkowe – nazywane również adaptacyjnymi, można montować zarówno na nowo powstałych budynkach, jak i tych starszych. Skrzynka, w której roleta będzie się chować, umieszczana zostaje nad otworem okiennym i przymocowana do ściany zewnętrznej domu. System sterowania rolet natynkowych może być ręczny, elektryczny lub zdalny, za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie. Dzięki temu ostatniemu sposobowi, nie musisz się obawiać, że zapomniałeś zasłonić okien przed wyjazdem na wakacje. Szukając rolet natynkowych, zwróć uwagę na ich jakość. Jeżeli zależy Ci na solidnych, trwałych roletach, którym niestraszne mrozy, upały i gradobicie, wybierz rolety marki Karnix.

Rolety zewnętrzne pasujące do elewacji

Wybierając rolety, które zostaną zamontowane na Twoim domu, koniecznie musisz zastanowić się, które najlepiej skomponują się z elewacją i ramami okien. Jeżeli rolety mają stanowić dla Ciebie głównie ochronę przed słońcem, zimnem i włamywaczami, a nie chcesz, by zaburzały doskonale skomponowany image całego budynku, postaw na kolor, zbliżony do elewacji. Jeżeli natomiast chciałbyś wykorzystać ten praktyczny element i wykorzystać jego dodatkowy atut wizualny, możesz zamontować rolety w barwie kontrastującej. Ma to dodatkową zaletę, bo już z daleka widać, że dom jest dobrze chroniony.