Sprzątanie bez chemii

Sprzątanie domu tymi samymi produktami, którymi doprawiamy sałatkę? Dlaczego nie? Naturalne środki czystości są równie skuteczne, jak te z wybielaczami i amoniakiem.

Sprzątanie domu tymi samymi produktami, którymi doprawiamy sałatkę? Dlaczego nie? Naturalne środki czystości są równie skuteczne, jak te z wybielaczami i amoniakiem.

Woda, komponenty chemiczne oraz substancje zapachowe – z tego składają się sklepowe środki do sprzątania domu, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Wysoka skuteczność tych detergentów jest stereotypowa, a samodzielne wykonywanie ma wiele zalet – jest ekonomiczne, bezpieczne dla środowiska i dla ciebie, i dla twojej rodziny. Większość naturalnych środków czyszczących zawiera te same podstawowe składniki. Jakie?

CZYM SPRZĄTAĆ DOM?

AdobeStock 305806666 2 1

Ocet spirytusowy: ma właściwości bakteriobójcze, odtłuszczające i czyszczące. Dezynfekuje, zwalczając także grzyby i pleśń. To kwas organiczny, więc jest biodegradowalny oraz nietoksyczny. Bezpieczny w stosowaniu, nie pozostawia smug czy osadów.

Soda oczyszczona: skutecznie pochłania zapachy i idealnie nadaje się do szorowania.

Boraks: minerał naturalnie występujący w wyschniętych słonych jeziorach oraz korytach nadmorskich rzek. Zaleca się ostrożne używanie boraksu – unikając bezpośredniego wdychania i spłukując powierzchnie, na których go stosujemy. Ma silne właściwości czyszczące.

Mydło marsylskie w kostce lub płynie: łagodne mydło na bazie składników roślinnych. Zawiera 72 proc. czystego mydła potasowego, olej kokosowy, oliwę z oliwek, glicerynę, chlorek sodu – a to wszystko sprawia, że mydło marsylskie skutecznie czyści wszelkie powierzchnie.

Cytryna i sok cytrynowy:
ma bardzo silne właściwości czyszczące, przeciwbakteryjne, a także odświeżający zapach.

Sole – siarczan magnezu i sól morska: pierwsza z tych soli, znana także pod nazwą Epsom, stanowi skuteczny składnik tabletek czyszczących. Sól morska to środek czyszczący o lekko szorującym działaniu. Po wymieszaniu z sokiem z cytryny tworzy naturalny peeling antybakteryjny.  

Oleje – migdałowy, z oliwek, kokosowy, witamina E: doskonałe do pielęgnacji powierzchni drewnianych.

Woda utleniona: środek czyszczący i dezynfekujący, bardzo delikatny ale skuteczny. Należy ją przechowywać w nieprzezroczystej butelce.

Alkohol: spirytus salicylowy i wódka: spirytus salicylowy o 68 proc. zawartości alkoholu ma właściwości odkażające. Wódka niszczy bakterie, pleśń i grzyby.

redakcja insi