Domowy dezodorant

Jeśli idea życia zero waste jest ci bliska, używanie dezodorantu staje się problematyczne. Opakowania są zrobione z materiałów mieszanych, więc nie nadają się do recyklingu. Rozwiązaniem jest dezodorant wykonany w domu.

Jeśli idea życia zero waste jest ci bliska, używanie dezodorantu staje się problematyczne. Opakowania są zrobione z materiałów mieszanych, więc nie nadają się do recyklingu. Rozwiązaniem jest dezodorant wykonany w domu.

Dezodorant to nie tylko kwestia tego, że jego opakowanie jest zrobione z kilku różnych rodzajów plastiku, które zakłady recyklingowe nie są w stanie rozdzielić. Używanie tych mieszanych plastików są niezbędne, ponieważ podczas procesu produkcji pojemniki są wystawiane na działanie niezwykle wysokich temperatur. Dbając o to, żeby zredukować ilość odpadów, jakimi są opakowania po dezodorantach czy innych kosmetykach, jednocześnie robimy coś dobrego dla naszego zdrowia. Eliminujemy bowiem kontakt z wątpliwymi składnikami zawartymi w konwencjonalnych dezodorantach antyperspirantach – wiele z nich zawiera substancje czynne bazujące na aluminium. Znajdują się w nich również parabeny. Oba te składniki zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Alternatywą dla tradycyjnych dezodorantów są wykonane z kryształów soli. Nie zapobiegają poceniu, ale chronią przed nieprzyjemnymi zapachami. Najbardziej naturalnym spośród wszystkich istniejących dezodorantów jest soda oczyszczona – ta, którą możemy znaleźć na sklepowych półkach z artykułami do pieczenia. Wystarczy nałożyć ją na skórę pod pachami po wyjściu spod prysznica. Ma działanie podobne jak dezodoranty kryształowe. Jeśli podrażnia skórę, można wymieszać ją z mąką kukurydzianą. Soda jest bezwonna, więc można dodać do niej kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Przepis na DOMOWY DEZODORANT
składniki na 75 gramów dezodorantu:

10 kropli olejku eterycznego (na przykład lawendowego lub z drzewa herbacianego)
¼ szklanki mąki kukurydzianej
¼ szklanki sody oczyszczonej
2 łyżki nierafinowanego oleju kokosowego
pusty pojemnik po dezodorancie w sztyfcie

W małej misce mieszamy olejek eteryczny, mąkę kukurydzianą i sodę. Następnie dodajemy olej kokosowy i mieszamy do momentu, w którym masa uzyska konsystencję kremowego serka. Naciskamy mechanizm aplikujący w pojemniku na dezodorant tak, żeby powrócił do pierwotnego położenia. Łyżeczką wkładamy dezodorantową masę. Czekamy przez dobę aż dezodorant stwardnieje. Jest gęsty, więc zużywa się go w małych ilościach.

redakcja insi