To, co się dzieje z kimś , kto treści dotąd nieświadome włącza do świadomości, jest wprost nie do opisania. Tego można tylko doświadczyć.Carl Gustav Jung
Rady „Czas leczy rany” czy „Po prostu o tym zapomnij” nie pomagają. Po zdradzie i wyjściu z relacji z toksycznym partnerem przychodzi doświadczanie cierpienia, którego nikt nie potrafi zrozumieć. Pojawia się ciągły lęk i zwątpienie w siebie. Poczucie winy i pustki.
O tym, że ludzka natura jest krucha, najdotkliwiej przekonujemy się w czasie długotrwałego stresu. Poznajemy wtedy swoją wrażliwość, którą przestajemy lubić, bo bierzemy ją za słabość. Stajemy się nadwrażliwi, tracimy wewnętrzną równowagę. Irytacja, przewlekły niepokój, przygnębienie odbierają nam siły. Co wtedy robić? Przestać walczyć.
Skąd się bierze apetyt na przesyt? Z potrzeby zapewniania sobie dobrego samopoczucia, gonitwy za przyjemnością. I tu błędne koło się zamyka, ponieważ nadmiar zarówno przedmiotów, jak i doznań czy możliwości w dłuższej perspektywie stresuje i nie zapewnia szczęścia. Dopóki nie zrobimy porządku ze swoimi emocjami, będziemy zależni od materii.
Pół roku pandemii to wyzwanie dla odporności psychicznej. Radzimy sobie z emocjami, związanymi z nieustanną niewiadomą, ponownym otwarciem szkół, nieznaną rzeczywistością ekonomiczną. Jesteśmy w fazie pandemii, w której trzeba przyzwyczaić się do braku pewności, co przyniesie jutro.
Istnieje swojego rodzaju mądrość szczęścia. Rady, jak się uszczęśliwić, są uniwersalne, dotyczą prostych zachowań i pochodzą z zamierzchłej przeszłości. To rytuały, które najlepiej praktykować dzień w dzień.
Zastanawiasz się czasem, czy jesteś jedyną mamą, która tak się czuje? Jakby nikt cię nie rozumiał? Wydaje ci się, że nie jesteś stworzona do tej roli wymagającej stałej obecności? Twoja introwertyczna osobowość to nie przypadek. Masz wszelkie cechy, by być wyjątkową mamą dla swoich wyjątkowych dzieci.
Narcyz żyje kosztem innych. Wygrywa za wszelką cenę i na każdym kroku. Jego strategie to: dezinformacja, nadmierne upraszczanie, wyśmiewanie, sianie wątpliwości, obezwładnianie krytyką. Tymi sposobami kontroluje myśli i życie ofiary.
Zaledwie sto lat temu rodzic nie miał dostępu do jednorazowych pieluch, plastikowych żołnierzyków ani suszonych jabłek w foliowych opakowaniach. Życie bez ton śmieci było normą, dzisiaj wymaga konsekwencji i pomysłowości. Pomaga w tym ustalenie, czy na liście naszych priorytetów jest dbałość o planetę.
Uczucia są naturalne – ludzie przecież czują. Ale wyrażanie ich już nie. Co nam przeszkadza w mówieniu o swoim wewnętrznym świecie, sprawiając, że oddalamy się od siebie i innych? Boisz się konfliktu, własnej złości, odrzucenia? Sprawdź.
Niska samoocena, która blokuje pewność siebie, to „oprogramowanie” mózgu, które – na szczęście – można zmienić. Jak? Wykorzystując wiedzę fizyków kwantowych. W jaki sposób to zrobić, wyjaśnia psychoterapeutka Joanna Godecka.
Paraliżuje cię nieśmiałość, nie masz odwagi asertywnie powiedzieć NIE, koncentrujesz się na swoich słabościach, nie wierzysz w sukces? Wiele wskazuje na to, że blokuje cię niska samoocena. Jak przejawia się brak poczucia własnej wartości, wyjaśnia psychoterapeutka Joanna Godecka.
Zaburzenie depresyjne zwane depresją lub depresją kliniczną można porównać do psychicznego zapadnia się w czarną otchłań. Najpowszechniejszymi jej wyróżnikami są: przytłaczający smutek, poczucie izolacji i beznadziejności.
Jak agresję zamieniać na asertywność? Jak wyrażać złość, nie raniąc innych? Jak zmienić wrogie nastawienie? Jak zacząć racjonalnie myśleć, kiedy nie panujemy nad sobą?
Pogrążanie się w depresyjnym nastroju gwarantuje ci izolację, która chroni przed odrzuceniem? A może żyjesz w przekonaniu, że za każdym rogiem czai się wróg i atakujesz pierwsza? Te mechanizmy autosabotażu są popularne, chociaż nieświadome. Odkryj je.
To praktyka współczucia dla siebie i innych. Medytacja miłującej dobroci tłumi płynący z empatii ból. Przestajemy odczuwać cierpienie drugiej osoby, a zaczyna zalewać nas fala ciepłych uczuć. Zamiast odrazy okazujemy troskę oraz pomoc.
Każdy kiedyś kogoś takiego spotkał. Mężczyznę lub kobietę, którym wydaje się, że są centrum wszechświata. Przez chwilę jesteśmy tam razem z nimi, ale szybko okazuje się, że są to osoby aroganckie, bezduszne, manipulujące. Krzywdzą. Dlaczego nie warto brnąć w relację z narcyzem?
„Czy on naprawdę mnie kochał?” – to pytanie zadaje sobie z pewnością ktoś, kto był w związku z narcyzem – w rozdarciu między przeżywaniem bólu a resztek miłości, między ulgą z powodu rozstania a tęsknotą. Jak pomóc sobie po rozstaniu z narcyzem? Ważne jest zrozumienie kim on jest i dlaczego gwarantuje cierpienie.
Narcystyczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się egotyzmem oraz brakiem empatii. Narcyz żyje w wewnętrznym piekle – brak poczucia własnej wartości maskuje fałszywym przekonaniem, że jest wyjątkowy. Rozpoznamy go po arogancji, agresji, zazdrości.
Wszystko czego potrzebujesz, to kilka minut. Medytacja jest najprostszą z praktyk uważności. Żeby medytować, nie musimy niczego zmieniać – diety, religii, nie musimy wydawać pieniędzy, wyjeżdżać. Jednak często trudno nam się za to zabrać. Jak rozpocząć medytację?
Dyscyplina, samokontrola, nieustraszoność, determinacja i świetna strategia – to potrafią bogaci liderzy. Ten pakiet cech i umiejętności pozwala im zachować stoicki spokój, by w odpowiednim momencie odpuścić walkę, żeby zwyciężyć.