Kategoria Psychologia

To, co się dzieje z kimś , kto treści dotąd nieświadome włącza do świadomości, jest wprost nie do opisania. Tego można tylko doświadczyć. Carl Gustav Jung 

Wrażliwość kontra stres

O tym, że ludzka natura jest krucha, najdotkliwiej przekonujemy się w czasie długotrwałego stresu. Poznajemy wtedy swoją wrażliwość, którą przestajemy lubić, bo bierzemy ją za słabość. Stajemy się nadwrażliwi, tracimy wewnętrzną równowagę. Irytacja, przewlekły niepokój, przygnębienie odbierają nam siły. Co wtedy robić? Przestać walczyć.
Czytaj dalej

Z czego wynika choroba materializmu?

Skąd się bierze apetyt na przesyt? Z potrzeby zapewniania sobie dobrego samopoczucia, gonitwy za przyjemnością. I tu błędne koło się zamyka, ponieważ nadmiar zarówno przedmiotów, jak i doznań czy możliwości w dłuższej perspektywie stresuje i nie zapewnia szczęścia. Dopóki nie zrobimy porządku ze swoimi emocjami, będziemy zależni od materii.
Czytaj dalej

Bezśmieciowe wychowywanie dzieci

Zaledwie sto lat temu rodzic nie miał dostępu do jednorazowych pieluch, plastikowych żołnierzyków ani suszonych jabłek w foliowych opakowaniach. Życie bez ton śmieci było normą, dzisiaj wymaga konsekwencji i pomysłowości. Pomaga w tym ustalenie, czy na liście naszych priorytetów jest dbałość o planetę.
Czytaj dalej