10 wskazówek, jak szybko wprowadzić ład w domu

Przemiana mieszkania w sanktuarium spokoju wymaga trochę czasu i energii, ale nie są potrzebne do tego długie godziny, ani wyszukane techniki. Raczej kilka trików, które doradza Cassandra Aarssen.

Przemiana mieszkania w sanktuarium spokoju wymaga trochę czasu i energii, ale nie są potrzebne do tego długie godziny, ani wyszukane techniki. Raczej kilka trików, które doradza Cassandra Aarssen.

Życie w chaosie i nieporządku podnosi poziom lęku. Kiedy mieszkamy w bałaganie, nasz mózg odbiera sygnał o zagrożeniu. Wydaje mu się bowiem, że razie niebezpieczeństwa będzie miał utrudnioną ucieczkę. Kiedy nie panujemy nad najbliższym otoczeniem, podświadomość jest przekonana, że tracimy kontrolę nad życiem i wprawiamy się w stan nieustannego niepokoju.

wnętrze skandynawskie 2

Cassandra Aarssen, która znana jest z tego, że pomaga pozbyć się dezorganizacji z domu i z życia, w kwietniu tego roku wydała swoją najnowszą książkę „The Declutter Challenge. A Guided Journal for Getting your Home Organized in 30 Quick Steps”. Dzieli się w niej wskazówkami, dzięki którym możemy błyskawicznie uporządkować dom, przez co to stanie się on miejscem przyjaznym do życia i kojącym dla duszy.

Na kanale YouTube ClutterBug można obejrzeć wykłady Cassandry Aarssen o tym, jak poradzić sobie z domowym i życiowym bałaganem. Jego znaczenie jest głębsze niż może się wydawać, twierdzi Cassandra a robi to z poczuciem humoru, zarażając pozytywnym nastawieniem. Na jej stronie internetowej https://clutterbug.me/ znajdziemy między innymi quiz, z którego dowiemy się, jakim typem organizacyjnym jesteśmy i jak w związku z tym najskuteczniej będziemy sprzątać i utrzymywać ład w domu. Cassandra Aarssen deklaruje, że pomogła już w tym 500 tysięcy rodzinom.

CO MOŻESZ ZROBIĆ JUŻ DZISIAJ, ŻEBY ZAPROWADZIĆ ŁAD W DOMU?

1. Zyskaj perspektywę osoby z zewnątrz. Wyobraź sobie, że jesteś gościem we własnym domu. Spójrz na niego świeżym okiem. Zrób zdjęcia. Obejrzyj je, zadając sobie pytania: Co widzę, gdy patrzę na zdjęcia swojego mieszkania? Co mogę zrobić, aby moja przestrzeń wyglądała mniej chaotycznie?

wnętrze skandynawskie 1

2. Znajdź rzeczy do wyrzucenia. Ustaw minutnik na pół godziny, weź w rękę dużą torbę i w tym czasie poszukaj wszystkiego, co nadaje się do wyrzucenia. Najczęściej są to: przeterminowane leki, nieużywane od dawna kosmetyki do makijażu, zepsute przedmioty, niepotrzebne pokwitowania, puste opakowania, stare kartki świąteczne. Posegreguj swoje zdobycze i wyrzuć.

3. Znajdź 21 przedmiotów, które możesz oddać. Ustaw minutnik na pół godziny, weź w rękę dużą torbę i w tym czasie poszukaj wszystkiego, co możesz komuś podarować, bo sama już tego nie używasz. Najczęściej są to: ubrania, domowe ozdoby, naczynia, urządzenia kuchenne, książki a nawet meble.   

4. Zajmij się sypialnią. Cassandra Aarssen dużą wagę przykłada właśnie do tego pomieszczenia w domu. Zauważa, że to sypialnię widzimy jako ostatnią każdego wieczoru przed zaśnięciem i jako pierwszą po przebudzeniu, kiedy otwieramy oczy. Brudna, brzydka, zagracona sypialnia może utrudniać relaks zasypianie a także obniżać energię witalną i motywację do działania każdego ranka. Dlatego spójrz na swoją sypialnię krytycznym okiem i zacznij od porządków. Wyrzuć piżamy, które widziały lepsze czasy, bieliznę której od dawna już nie nosisz, skarpety z dziurami lub bez pary. Rozejrzyj się po sypialni i znajdź przedmioty, które są tu niepotrzebne, bo ich jedyną funkcją jest zbieranie kurzu. Zostaw tylko potrzebne przedmioty.

kwiaty w wazonie w sypialni

5. Pozbądź się sentymentalnych pamiątek. Według Aarssen tego typu przedmioty, choć mają wartość emocjonalną, niekoniecznie są przydatne i zajmują cenną przestrzeń. Często są to pamiątki z wakacji, prezenty od rodziny i przyjaciół, odziedziczone bibeloty. Cassandra radzi zrobić przegląd tych rzeczy. Wziąć każdy do ręki i zastanowić się, jaką tak naprawdę każdy z nich ma dla nas wartość. Poczuć, co stracimy jeśli się go pozbędziemy. Jeśli trudno nam się z jakimś sentymentalnym przedmiotem rozstać, możemy schować go do specjalnego pudła na pamiątki lub przed oddaniem zrobić mu zdjęcie.

6. Utwórz listę czynności, które można wykonać w ciągu minuty, a które przyczyniają się do utrzymania ładu w domu. To na przykład: przecieranie blatu kuchennego, wrzucanie brudnych ubrań do kosza na pranie, odkładanie butów do ich szafki, wkładanie po posiłku naczyń do zmywarki, wieszanie płaszcza. 

7. Zbierz makulaturę. Wyrzuć niepotrzebne już rachunki, paragony, wyciągi. Pozbądź się zużytych kopert, starych ulotek, gazet, czasopism, biuletynów, kuponów. Na biurku połóż koszyk lub tacę, gdzie będziesz odkładać bieżącą pocztę i inne papiery. Przeglądaj je i porządkuj raz w tygodniu.

8. Zrób porządek w zabawkach dzieci. Zawsze jest ich za dużo. Oddaj te, którymi dziecko nie bawi się od miesięcy. Podaruj komuś 5 większych zabawek i 10 mniejszych zabawek, 5 książek, z których dziecko już wyrosło, 3 gry, 10 pluszaków. Wyrzuć zabawki zepsute.

9. Spraw, aby porządkowanie było przyjemniejsze. Aby prace domowe były mniej nudne i frustrujące, podczas sprzątania słuchaj muzyki, książki audio, podcastu. Sprzątaj na czas, żeby jak najszybciej się z tym uporać.

10. Umyj domowe powierzchnie. Podłogi, blaty, meble. Najlepsze do tego będą naturalne środki czystości, które można zrobić w domu.

akcesoria do sprzątania

Redakcja insi poleca naturalne środki do sprzątania, które mogą się przydać w trakcie wprowadzania ładu w domu:

UNIWERSALNY SPRAY DO POWIERZCHNI ROBOCZYCH
usuwa bakterie

składniki:
– 2 łyżki mydła marsylskiego w płynie
– 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego

Wlej mydło w płynie i olejek eteryczny do szklanego lub plastikowego spryskiwacza o pojemności 500 ml. Uzupełnij wodą i mocno wstrząśnij. Przechowuj maksymalnie przez miesiąc.

ŚRODEK DO MYCIA PODŁÓG DREWNIANYCH
czyści i dezynfekuje

składniki:
– 3 krople olejku pomarańczowego
– 2 krople olejku z mięty pieprzowej
– 120 ml octu spirytusowego

Wymieszaj w wiadrze ocet i 5 litrów wody. Dodaj olejki eteryczne. Umyj podłogę mopem lub ściereczkami z mikrofibry. Jest to środek jednorazowego użytku. W razie potrzeby w trakcie sprzątania wymieniaj płyn.

NATURALNY ŚRODEK DO DREWNA
czyści i odżywia

składniki:
– 60 ml oliwy z oliwek
– 60 ml octu spirytusowego
– 10 kropli olejku pomarańczowego

Przelej składniki do spryskiwacza i mocno wstrząśnij. Spryskaj ściereczkę (nie meble) i przetrzyj powierzchnie mebli.

ŚRODEK DO MYCIA POSADZKI Z PŁYTEK
czyści i usuwa tłuszcz

składniki:
– 5 kropli olejku cytrynowego
– 5 kropli olejku pomarańczowego
– 60 g boraksu

Wymieszaj w wiadrze boraks z 5 l ciepłej wody i dodaj olejki eteryczne. Zamieszaj, by rozpuścić boraks. Umyj podłogę mopem namoczonym w roztworze. Nie wymaga spłukiwania. Jest to środek jednorazowego użytku.

redakcja insi