Siła octu

Jest doskonałym pomocnikiem w utrzymaniu czystości w domu. Ocet ma właściwości dezynfekujące, a aromatyzowany odświeża.

Jest doskonałym pomocnikiem w utrzymaniu czystości w domu. Ocet ma właściwości dezynfekujące, a aromatyzowany odświeża.

Ocet jest produktem fermentacji alkoholowej spirytusu, owoców lub zbóż. Do sprzątania powszechnie używa się kwaśnych środków czyszczących, a poziom kwasowości destylowanego octu spirytusowego wynosi około 10 proc. Taki właśnie poziom ma ocet, którego najczęściej używamy podczas domowych porządków. Zaleca się go jednak rozcieńczać w różnych proporcjach z wodą.

Ocet jest nieprzyjazny dla wszelkich mikroorganizmów, ponieważ ma silne właściwości dezynfekujące, wynikające z PH równego 2,9 oraz zawartości kwasu octowego. Dzięki temu idealnie dezynfekuje. Można go używać do czyszczenia rozmaitych powierzchni wewnątrz i na zewnątrz domu. Ocet w składzie naturalnego środka pozwala pozbyć się pleśni, wyczyścić wannę czy usunąć kamień z kabiny prysznicowej.

Nie każdemu może odpowiadać zapach octu. Można go zneutralizować olejkami eterycznymi, które skutecznie się z nim rozprawią. W tej roli świetnie sprawdzą się skórki z owoców albo zioła.

JAK ZROBIĆ AROMATYZOWANY OCET?

AdobeStock 82814425
  • Przygotuj klika szklanych słoików o pojemności od pół do 1 litra – umyj je i osusz.
  • Napełnij słoiki do połowy skórkami z cytrusów (cytryn, limonek, pomarańczy, grejpfrutów) lub ziołami (rozmarynem, tymiankiem, miętą, liśćmi laurowymi).
  • Podgrzej taką ilość octu, żeby napełnił słoiki.
  • Zalej słoiki i odstaw w ciemne chłodne miejsce na 24 godziny.
  • Przefiltruj mieszankę.
  • Przechowuj w ciemnym chłodnym miejscu

ŚRODEK NA BAZIE OCTU DO CZYSZCZENIA PIEKARNIKA
czyści i dezynfekuje
przygotowanie: 5 minut
przechowywanie: środek jednorazowego użytku

składniki:

  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 100 ml octu spirytusowego

Ocet wymieszany z sokiem z cytryny wlej do żaroodpornego naczynia bez przykrycia i wstaw do mocno rozgrzanego piekarnika na 15- 20 minut. Wyłącz piekarnik, otwórz, poczekaj aż przestygnie i przetrzyj wnętrze środkiem za pomocą bawełnianej ściereczki.

redakcja insi