Święte rytuały czystości

Martin Lang, antropolog ewolucyjny z Uniwersytetu Masaryka w Czechach, który bada zrytualizowanie zachowania gatunku ludzkiego uważa, że sprzątanie redukuje stres. Zjawiska tego upatruje w ewolucji.

Martin Lang, antropolog ewolucyjny z Uniwersytetu Masaryka w Czechach, który bada zrytualizowanie zachowania gatunku ludzkiego uważa, że sprzątanie redukuje stres. Zjawiska tego upatruje w ewolucji.

„Ludzki umysł lubi przewidywać rzeczy. Chcemy wiedzieć, co się wydarzy, ponieważ pozwala nam to przetrwać w środowisku i pozyskać zasoby naturalne, czyli pożywienie”

– twierdzi badacz.

Według Langa kiedy brakuje nam kontroli lub zauważamy, że dookoła nas panuje chaos a życie staje się nieprzewidywalne, możemy doświadczać uczucia lęku.

Z ewolucyjnego punktu widzenia ma to być pomocny impuls, który musza nas to do podjęcia środków ostrożności. Mózg wysyła sygnały, żebyśmy podjęli próby kontrolowania naszego otoczenia, żeby jakieś niebezpieczeństwo nas nie zaskoczyło. Stąd – jeśli w naszym domu lub otoczeniu panuje porządek, czujemy się bezpieczniej i mamy wrażenie, że możemy swobodnie poruszać się po przestrzeni.

Kiedy sprzątamy, poruszamy się i zachowujemy się w przewidywalny, często powtarzalny sposób. Czeski naukowiec twierdzi, że samo może być mechanizmem poznawczym, który pomaga ludziom radzić sobie z lękiem. W jednym z badań Lang stwierdził, że ludzie, którzy stresowali się publicznym wystąpieniem, więcej razy czyścili ściereczką mebel lub kuchenny blat w swoim domu, niż ci, dla których przemówienie nie było tak bardzo stresogenne.

Jeśli właśnie się stresujesz, wyczyść drewniane meble naturalnym środkiem, który usunie brud i dobrze je „odżywi”.

Naturalny środek do czyszczenia drewna

oliwa s
  • 60 ml oliwy z oliwek
  • 60 ml octu spirytusowego
  • 10 kropli olejku pomarańczowego

Przelej składniki do spryskiwacza i mocno wstrząśnij. Nie rozpylaj środka bezpośrednio na drewno tylko na ściereczkę. Przetrzyj nią drewniane powierzchnie.

Czy wiesz, że… nasze babcie nie bez powodu twierdziły, że umycie podłogi lub okien pomaga wtedy, gdy nie możemy poradzić sobie z trudną sytuacją. Podczas sprzątania pracujemy fizycznie w powtarzalny sposób, a umysł wychodzi ze spirali stresujących myśli.

redakcja insi