7 nawyków życia w teraźniejszości

Bycie w tu i teraz sprawia, że obawy, co nastąpi w popandemicznej przyszłości, znikają. Jak żyć w teraźniejszości, doradza Pavel Somov, znany nowojorski psychoterapeuta i autor książek o uważności.

Bycie w tu i teraz sprawia, że obawy, co nastąpi w popandemicznej przyszłości, znikają. Jak żyć w teraźniejszości, doradza Pavel Somov, znany nowojorski psychoterapeuta i autor książek o uważności.

Somov ma na myśli dobre nawyki. Rozumie je jako istotne wyznaczniki życia świadomego i sensownego. Ich celem jest poznanie siebie i czucie siebie w każdej chwili własnego życia. Rozwijanie tych przyzwyczajeń pomoże ci czuć się swobodniej, bardziej spontanicznie, radośniej. Ludzie, dla których przestrzeganie tych nawyków stało się normą, są bardziej witalni, mają mnóstwo energii życiowej.

Z doświadczenia osobistego Pavla Somova, a także z jego wiedzy jako psychoterapeuty, prowadzącego w odkrywaniu siebie  klientów wynika, że żyjąc w teraz, jesteśmy bardziej odporni psychicznie, bo zakorzenieni. Wręcz niezniszczalni, twierdzi specjalista. Bo tu i teraz nic nam nie zagraża. Będąc w teraz, jesteśmy niewrażliwi na wzorce przeszłości, nieprzywiązani do wyników w przyszłości. Teraz jesteśmy wolni. Teraz możemy mieć kontakt tylko ze sobą. Jeśli jest on autentyczny, możemy prawdziwie połączyć się z innymi ludźmi. W miłości, przyjaźni, współpracy. Czujemy też łączność z całym światem. Jeśli jesteśmy jego częścią, czujemy się bezpieczni. Jesteśmy aktywni, ale nie zmęczeni, mniej zajęci zabiegami o efekty, bo pozostajemy bardziej pod wrażeniem tego, co już jest.

OTO 7 NAWYKÓW BYCIA W TERAŹNIEJSZOŚCI

1. Nawyk odczuwania własnego znaczenia. To kojąca świadomość, że nikt nie jest taki, jak my i to jest dobre. Że jesteśmy unikalni tacy, jacy jesteśmy, przynosi niezwykłą ulgę i oznacza prztyczek w nos krytyka wewnętrznego, czyli tego głosu w naszych głowach, który twierdzi, że nigdy nie jesteśmy wystarczająco inteligentni, atrakcyjni, bogaci, twórczy…

2. Nawyk dostrzegania zwykłej doskonałości. Kiedy przestaniemy narzekać i marudzić, przekonamy się, że wszystko co się dzieje, jest perfekcyjne. Wszystko jest w porządku, bo istnieje jakiś większy plan niż nasze lęki.

3. Nawyk bycia obecnym w tej chwili, która jest. Mamy być jedynie lustrem teraz. Mamy przed sobą kubek z parującą herbatą i nic więcej się nie liczy. A najmniej „gadający” umysł.

4. Nawyk dokonywania świadomych wyborów. Nawet, gdy stoimy na czerwonym świetle, stójmy świadomie. Sięgamy po pączka, bądźmy świadomi, co robimy. Całujemy się z kimś? Ok, to nasz wybór. Weźmy odpowiedzialność za swoje czyny, słowa, myśli, uczucia.

5. Nawyk samoakceptacji. Jesteśmy doskonali tacy, jacy jesteśmy. To nie przeszkadza ciągle odkrywać nam siebie na nowo. Porzućmy obsesyjną chęć zmieniania się, a zmiana sama się wydarzy. W kierunku prawdy.

6. Nawyk niepewności. Nie wypowiadajmy słów: wszystko, nic, bardzo. Nie ograniczajmy się, nie zamykajmy się. Gdy będziemy już wiedzieć wszystko, umrzemy.

7. Nawyk wybaczania i współczucia. Dzięki nim uzyskamy wewnętrzną wolność od gniewu, urazy, nienawiści, wszelkiego emocjonalnego bólu.

Pavel Somov: psycholog z 20-letnim doświadczeniem klinicznym pracy w szpitalach i prywatnej praktyki, doktorant w Counselling Psychology z State University of New York. Członek Rady Doradczej ds. Projektu Uważności w Londynie. Między narodowy mówca na temat mindfulness oraz autor 8 książek o uważności. Ma eklektyczne podejście do psychoterapii – łączy między innymi terapie: poznawczo-behawioralną, dialektyczną, opartą na uważności, motywacyjną. W terapii par czerpie z nauk Johna Gottmana.

redakcja insi