Czy pudełko po pizzy nadaje się do ponownego przetworzenia? Czy kapsel od butelki jest stalowy czy aluminiowy i co z tego wynika? Do jakiego pojemnika wrzucać karton po soku? Dlaczego nie warto pić kawy w kubkach na wynos? A co robić z ich pokrywkami? Co jeszcze warto wiedzieć o recyklingu?
Ozdoba ścienna, piękna oprawa ślubu, kwietnik, przesłona na drzwi… Z makramy można zrobić niezliczoną ilość przedmiotów ozdobnych i użytkowych. Czym jest makrama? Jak o nią dbać i jak poznać jej dobrą jakość?
Jej obecność w domu to urzekający zapach, przywodzący na myśl lato w Prowansji. Lawenda jest wszechstronną rośliną – nie tylko pięknie pachnie, ale także działa relaksująco i pomaga w zasypianiu. Na dodatek odstrasza mole.
Kupujemy na targu cztery pomidory. Miła pani pakuje je do woreczka foliowego, który pół godziny później ląduje u nas w domu w przegródce „plastiki”. Czujemy, że zrobiliśmy coś dobrego, ponieważ nie połknie go żaden żółw morski, myląc z meduzą. Czy na pewno?
Czystość jest równoznaczna z przyjemnością życia i zdrowiem. A naturalne środki do czyszczenia i sprzątania domu wpisują się w ekologiczny bezśmieciowy styl życia. Wykonanie ich i używanie jest dziecinnie proste.
Przemiana mieszkania w sanktuarium spokoju wymaga trochę czasu i energii, ale nie są potrzebne do tego długie godziny, ani wyszukane techniki. Raczej kilka trików, które doradza Cassandra Aarssen.
Dbanie o dom oznacza czasem nietypowe działania. Jak usunąć ślady po naklejkach na nowych naczyniach, czym wyszorować drewnianą deskę do krojenia a czym kratkę wentylacyjną? Podpowiadamy.
Kiedy pandemia zmusza nas do przebywania w domu, zamieńmy go w SPA. Czas, który został nam darowany, poświęćmy na pielęgnacyjne rytuały. Same zróbmy naturalne masło do ciała i maseczkę do włosów.
Dywany sprawiają, że dom wygląda przytulniej, wnoszą do naszych mieszkań wartość estetyczną. Gromadzą jednak brud i kurz, co sprawia, że o dywany należy dbać – odkurzać je, czyścić a także usuwać plamy.
Rośliny w naszym otoczeniu - w domu lub w pracy pomagają rozprawić się ze zmęczeniem, bólami głowy, kaszlem. Nie wierzysz? Przeczytaj o badaniach Norwegów.
Jeśli idea życia zero waste jest ci bliska, używanie dezodorantu staje się problematyczne. Opakowania są zrobione z materiałów mieszanych, więc nie nadają się do recyklingu. Rozwiązaniem jest dezodorant wykonany w domu.
Ekologiczne pranie oznacza powrót do płatków mydlanych (gotowych albo po prostu startego na tarce mydła), boraksu, sody kalcynowanej, nadwęglanu sodu. Brzmi groźnie? Przestanie, jeśli przeczytacie jakie żrące substancje wchodzą w skład proszków do prania.
Czy zastanawiamy się dzisiaj jak przechowywać i pielęgnować odzież? Łatwiej ją wymieniać niż o nią dbać. Jednak w czasach konsumpcyjnej rewolucji, kiedy 11 przykazanie brzmi: „Niepotrzebnie nie kupuj”, warto zwrócić na to uwagę.
Naturalne zasady prania białych tkanin są proste. Podstawową jest stosowanie miękkiej wody. Wtedy jasne ubrania nie zszarzeją ani nie zżółkną bez używania chemii. Jakie jeszcze ekologiczne tricki warto znać?
W poradnikach z czasów PRL-u można znaleźć rady na odplamianie, które teraz stają się trendy, ponieważ są utrzymane w duchu zero waste. Ocet, soda oczyszczona, talk, płatki mydlane – bezpieczne, przyjazne środowisku. Wypróbuj.