Naturalne środki czystości

Czystość jest równoznaczna z przyjemnością życia i zdrowiem. A naturalne środki do czyszczenia i sprzątania domu wpisują się w ekologiczny bezśmieciowy styl życia. Wykonanie ich i używanie jest dziecinnie proste.

Czystość jest równoznaczna z przyjemnością życia i zdrowiem. A naturalne środki do czyszczenia i sprzątania domu wpisują się w ekologiczny bezśmieciowy styl życia. Wykonanie ich i używanie jest dziecinnie proste.

Środek do mycia szyb, spray do pielęgnacji drewna, uniwersalny środek czyszczący, żel do toalety, płyn do mycia podłogi, środek na kamień w łazience, płyn do mycia kuchni, odświeżacz powietrza…. Znacie to? Markowe konwencjonalne środki czyszczące są wysoce wyspecjalizowane, żebyśmy kupowali ich jak najwięcej. Są też pełne toksycznych substancji, zapachowej chemii, a także testuje się je na zwierzętach.

Dlatego warto przejść przez detoks od chemikaliów i warto być w tym kategorycznym. Wszystko po to, żeby na nowo przyzwyczaić się do naturalnych zapachów i przestać kupować produkty, które można znaleźć w supermarketach na półkach chemii gospodarczej. Ekologiczne środki domowej roboty wcale nie są mniej skuteczne od preparatów wypełnionych chemikaliami. Z domowym brudem różnego rodzaju radzą sobie w 99 procentach przypadków. Fakt – z niektórymi nieczystościami przegrywają, ale te ze sklepowych półek też potrafią polec w walce na przykład ze starymi zabrudzeniami piekarnika czy kabiny prysznicowej.

Dlatego lepiej zawczasu skoncentrować się na środkach zaradczych i nie dopuścić do powstania większych problemów. Systematyczne utrzymywanie domu w czystości sprawi, że nie będziecie potrzebować żadnych mocnych środków czyszczących. Wystarczą te naturalne. Sok z cytryny, ocet spirytusowy, soda oczyszczona, wódka i sól pozwolą skutecznie pomóc w gruntownym sprzątaniu domu.

przekrojona cytryna

5 sposobów na wykorzystanie soku z cytryny

1. Wymieszaj sok z cytryny z solą, aby uzyskać pastę czyszczącą, która idealnie nadaje się do mycia porcelanowych czy fajansowych naczyń.

2. Pół szklanki soku z cytryny dodane do prania rozjaśni białe tkaniny bez użycia wybielacza.

3. Przetnij cytrynę na pół i zanurz ją w sodzie oczyszczonej. Przetrzyj nią blaty kuchenne (za wyjątkiem marmurowych i ze stali nierdzewnej) i deski do krojenia, żeby je oczyścić i zdezynfekować.

4. Dodaj łyżeczkę soku z cytryny do wody, w której myjesz naczynia. Dzięki temu łatwiej usuniesz tłuszcz.

5. Wymieszaj łyżeczkę soku z cytryny z solą. Otrzymaną pastę nałóż na szczoteczkę do zębów i wyczyść fugi w łazience bądź kuchni.

soda oczyszczona

5 sposobów na wykorzystanie sody oczyszczonej

1. Wsyp trochę sody do butów, a odświeży ich zapach.

2. Pozostaw otwarte opakowanie sody oczyszczonej w lodówce, żeby zneutralizowała jej zapach.

3. Posyp sodą oczyszczoną żwirek w kociej kuwecie, aby miał świeższy zapach.

4. Soda, wsypana do odpływu w zlewie razem z odrobiną octu lub soku z cytryny, skutecznie go oczyści.

5. Posyp sodą oczyszczoną zawartość kuchennego kompostownika, aby wyeliminować jakiekolwiek zapachy.

AdobeStock 132216255

5 sposobów na wykorzystanie octu

1. Aby wyczyścić żelazko, wlej ocet do zbiorniczka na wodę. Odczekaj 10 minut i wylej.

2. Dodaj pół szklanki octu do wody, w której płuczesz czyste szklanki. Będą lśniły blaskiem.

3. Wymieszaj ocet i sodę oczyszczoną w równych proporcjach, a następnie wlej otrzymany płyn do odpływu wanny, aby go oczyścić i odświeżyć.

4. Wymieszaj w misce 1 szklankę wody, pół szklanki octu i pół szklanki soku z cytryny. Podgrzej otrzymany płyn w piekarniku, a następnie umyj jego wnętrze.  

5. Za pomocą octu możesz zmiękczyć gumę do żucia przyklejoną do dywanu lub ubrania.

kieliszki z wódką

5 sposobów na wykorzystanie wódki

1. Dodaj kilka kropli wódki i łyżeczkę cukru do wody w wazonie, w którym trzymasz ścięte kwiaty. Dzięki temu rośliny pozostaną dłużej świeże.

2. Spryskaj wódką szczeliwo (na przykład w ramach okiennych lub przy drzwiach zamrażarki) i dokładnie wyszoruj, żeby zapewnić mu ochronę przed pleśnią.

3. Wymieszaj 1 łyżkę płynu do naczyń, trzy łyżki wódki i jedną szklankę wody. Otrzymanym płynem spryskaj chwasty w ogródku.

4. Podczas prasowania ubrań płyn do zmiękczania tkanin można zastąpić wódką. Wymieszaj wodę i wódkę w równych proporcjach, a następnie dodaj 15 kropli lawendowego olejku eterycznego. Wlej płyn do butelki z rozpylaczem i spryskuj ubrania przed wyprasowaniem.

5. Wylej odrobinę wódki na zmywak do szorowania, a następnie użyj go do usunięcia naklejek lub etykietek. Opłucz wodą z odrobiną płynu do naczyń.

sól w drewnianej miseczce

5 sposobów na wykorzystanie soli

1. Aby usnąć z rąk intensywny zapach cebuli lub czosnku, natrzyj je odrobiną octu z solą.

2. Jeśli w piekarniku wykipi jakieś danie, szybko posyp plamy z jedzenia warstwą soli. Gdy piekarnik ostygnie, sól pomoże go wyczyścić.

3. Plamy z soku winogronowego lub wina na ubraniach lub tapicerowanych meblach szybko posyp dużą ilością soli. Następnie zanurz lub polej materiał zimną wodą. Wypierz.

4. Wymieszaj w równych proporcjach sól, mąkę i ocet. Otrzymaną pastą można oczyścić przedmioty z mosiądzu lub miedzi. Nałóż masę na czyszczony materiał i po godzinie zetrzyj.

5. Osadu z kawiarki pozbędziesz się, napełniając ją kostkami lodu i wsypując łyżkę soli. Potrząśnij, wyszoruj i dokładnie opłucz.


redakcja insi


warto przeczytać: „Styl życia zero waste. Śmieć mniej, żyj lepiej”, Amy Korst, Vivante

Leave a Reply