Zioła w lecznictwie wykorzystywane są od niepamiętnych czasów. A obecnie – kiedy jako ludzkość odeszliśmy od natury, warto ponownie je „odkryć”. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest ból brzucha, a zioła akurat doskonale sobie z nim radzą.
KŁĄCZEM TATARAKU wyleczymy wszelkie zaburzenia żołądkowe lub jelitowe, nawet te uporczywe czy zadawnione. Herbatkę z tataraku przygotowuje się tylko jako wyciąg na zimno. Pełną łyżeczkę kłącza tataraku zalewa się na noc ¼ litra zimnej wody. Rano lekko ogrzewa i cedzi. Pije się jeden łyk przed i po posiłku. Czyli sześć łyków w ciągu dnia, więcej pić nie wolno. Za każdym razem herbatka powinna być trochę podgrzana. Leczenie kłączem tataraku dotyczy żołądka, jelit, wątroby, woreczka żółciowego, śledziony i trzustki.
Wyciąg z tej rośliny działa regulująco zarówno przy niedoborze, jak i nadmiarze kwasu żołądkowego. Skutecznie łagodzi ból przy wrzodach dwunastnicy, a także leczy przewlekłe biegunki (w tym krwawe) wynikające z chorób jelit.
HERBATKA Z RUMIANKU pomaga szczególnie przy kurczowych bólach brzucha. Stosuje się ją przy takich dolegliwościach żołądkowych jak wzdęcia czy biegunki, a także przy zwyrodnieniu śluzowym żołądka. Rumiankowy napar doskonale sprawdza się przy różnych dolegliwościach podbrzusza, jak bólach miesiączkowych czy nawet zaburzeniach miesiączkowania. Rumianek ułatwia wypróżnianie, działając przeczyszczająco. Herbatkę z rumianku parzy się zalewając kopiastą łyżeczkę rumianku ¼ litra wody i pozostawiając do naciągnięcia.
Na bolący brzuch można też przykładać ciepłe woreczki wypełnione suszonym rumiankiem. Poduszeczkę ziołową wykonamy w następujący sposób: lniany woreczek napełniamy suszonymi kwiatami rumianku, zaszywamy i dobrze podgrzewamy na suchej patelni. Przykładamy na bolące miejsce.
POKRZYWA jest najlepszą oczyszczającą i krwiotwórczą rośliną leczniczą. Jeśli chodzi o bóle brzucha, to pokrzywa jest świetnym lekiem przy kłopotach z błoną śluzową żołądka, skurczach i wrzodach żołądka, a także przy wrzodach jelita.
Aby nie stracić cennych substancji pokrzywy, herbatkę przygotowuje się zalewając ziele wrzątkiem, ale nie gotując. Zapobiegawczo pije się jedną szklankę dziennie przez cały rok.
HERBATKA Z LIŚCI ORZECHA WŁOSKIEGO jest skutecznym środkiem przy zaburzeniach trawienia – zaparciach i braku łaknienia. 1 kopiastą łyżeczkę drobno pokrojonych liści orzecha włoskiego zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy na krótko do naciągnięcia.
Z niedojrzałych zielonych owoców (zebranych około połowy czerwca) robi się doskonałą wódkę orzechową, która oczyszcza żołądek, wątrobę i krew, a także zapobiega wszelkim chorobom żołądka i gniciu jelitowemu. Około 20 zielonych, pokrojonych na ćwiartki orzechów wrzuca się do butelki z szeroką szyjką i zalewa 1 litrem żytniówki tak, aby warstwa wódki nad orzechami miała 3-4 cm. Butelkę dobrze się zamyka i pozostawia na okres od 14 dni do 4 tygodni w ciepłym miejscu. Potem należy wódkę przecedzić i rozlać do mniejszych buteleczek. W razie potrzeby zażywać jedną łyżeczkę.
NAGIETEK stosuje się wewnętrznie w formie herbatki w schorzeniach przewodu pokarmowego – skurczach i wrzodach żołądka, jak również w zapaleniu jelita grubego.
Nagietek ma szerokie spektrum działania, bo pomaga w chorobach wirusowych i bakteryjnych. Jest skuteczny przy silnych biegunkach. Jeśli nie pomaga napar z rumianku, należy pić właśnie z nagietka. Jedną kopiastą łyżeczkę ziela zalewa się ¼ litra wrzątku i pozostawia krótko do naciągnięcia.
redakcja insi
warto przeczytać: „Apteka Pana Boga”, Maria Treben, wydawnictwo Exlibris