Wspinają się po szczeblach kariery dzięki czterem atutom. Ekstawertycy są wysoce zmotywowani do podejmowania wyzwań, ale nie tylko to jest przyczyną ich ekspansywności. Kanadyjscy naukowcy odkryli, co jeszcze.
Psycholodzy z University of Toronto przyjrzeli się, jaki związek ma ekstrawersja z karierą. Typowy ekstrawertyk błyskawicznie nawiązuje kontakty, jest rozmowny, otwarty, raczej bez zahamowań. Optymistycznie patrzy na rzeczywistość i wyraża pozytywne emocje. Lubi szukać nowych wyzwań i często znajduje je, sprawując wysokie stanowiska. Ekstrawertyk zazwyczaj pragnie awansować, woli kierować niż być podwładnym. Działa z rozmachem. Dla porównania introwertyk wygląda na cichego, mniej energicznego. Jest emocjonalnie powściągliwy, w działaniu ostrożniejszy, trudno go przeniknąć. Ale kiedy poznamy go lepiej, okazuje się kreatywny i pewny swego zdania.
Wyniki wszechstronnych badań naukowców z University of Toronto opublikowane zostały w Journal of Applied Psychology. Badacze przeanalizowali osobowość 91 ekstrawertyków, a także wzięli pod uwagę dane z wcześniejszych badań, między innymi przeprowadzonych na University of Minnesota. Szczególną uwagę zwrócili na motywację do działania ekstrawertyków, na to, czy zachowują równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, jaką mają wydajność oraz jakie emocje odczuwają i w jaki sposób je kontrolują.
Okazuje się, że w pracy ekstrawertycy mają wyraźną przewagę nad introwertykami dzięki czterem swoim atutom:
- potrafią się skutecznie zmotywować do osiągania celów,
- panują nad emocjami,
- mają talenty interpersonalne,
- są efektywni, ich praca przekłada się na konkretne wyniki.
Ekstrawersja wiąże się z większą motywacją do osiągania pozytywnych celów. Dla ekstrawertyka sukces to pożądana nagroda za wysiłek włożony w pracę. Jest to ściśle związane z jego potrzebą doświadczania pozytywnych emocji, które dodatkowo chronią go przed stresem, którego nieuchronnie doświadczamy w pracy. Ekstrawertyk nie zamartwia się i nie tworzy czarnych scenariuszy. Można powiedzieć, że ekstrawertyk lubi być szczęśliwy, dąży do tego, żeby dobrze się czuć i być zadowolonym z życia. To go motywuje do cięższej pracy, nie boi się również brać na siebie odpowiedzialności i przywództwa.
Ekstrawertyk potrzebuje często przebywać w towarzystwie innych ludzi, więc ma wyrobione umiejętności nawiązywania i utrzymywania kontaktów. Dobra komunikacja to niewątpliwie jego zaleta, która przekłada się na sukcesy zawodowe. Ekstrawertycy szybko i elastycznie przystosowują się do różnych sytuacji społecznych. Są biegli w perswazji, potrafią wpłynąć na rozmówcę i przekonać go do swojego punktu widzenia.
Wysoka wydajność ekstrawertyków w pracy wynika z połączenia poprzednich zalet. Jeśli jesteś zmotywowany do osiągnięcia celu, jeśli dbasz o to, żeby odczuwać pozytywne emocje i dobrze radzisz sobie z ludźmi, prawdopodobnie osiągniesz lepsze wyniki w pracy.
Dla porównania introwertycy w życiu zawodowym wykorzystują mocne strony, które u ekstrawertyków nie są wyśrubowane: inteligencję, kreatywność, sumienność, analityczne myślenie, koncentrację, umiejętność słuchania i empatię.
redakcja insi