Ekstrawertycy przodownikami pracy

Wspinają się po szczeblach kariery dzięki czterem atutom. Ekstawertycy są wysoce zmotywowani do podejmowania wyzwań, ale nie tylko to jest przyczyną ich ekspansywności. Kanadyjscy naukowcy odkryli, co jeszcze.

Wspinają się po szczeblach kariery dzięki czterem atutom. Ekstawertycy są wysoce zmotywowani do podejmowania wyzwań, ale nie tylko to jest przyczyną ich ekspansywności. Kanadyjscy naukowcy odkryli, co jeszcze.

Psycholodzy z University of Toronto przyjrzeli się, jaki związek ma ekstrawersja z karierą. Typowy ekstrawertyk błyskawicznie nawiązuje kontakty, jest rozmowny, otwarty, raczej bez zahamowań. Optymistycznie patrzy na rzeczywistość i wyraża pozytywne emocje. Lubi szukać nowych wyzwań i często znajduje je, sprawując wysokie stanowiska. Ekstrawertyk zazwyczaj pragnie awansować, woli kierować niż być podwładnym. Działa z rozmachem. Dla porównania introwertyk wygląda na cichego, mniej energicznego. Jest emocjonalnie powściągliwy, w działaniu ostrożniejszy, trudno go przeniknąć. Ale kiedy poznamy go lepiej, okazuje się kreatywny i pewny swego zdania.

Wyniki wszechstronnych badań naukowców z University of Toronto opublikowane zostały w Journal of Applied Psychology. Badacze przeanalizowali osobowość 91 ekstrawertyków, a także wzięli pod uwagę dane z wcześniejszych badań, między innymi przeprowadzonych na University of Minnesota. Szczególną uwagę zwrócili na motywację do działania ekstrawertyków, na to, czy zachowują równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, jaką mają wydajność oraz jakie emocje odczuwają i w jaki sposób je kontrolują.

Okazuje się, że w pracy ekstrawertycy mają wyraźną przewagę nad introwertykami dzięki czterem swoim atutom:

  • potrafią się skutecznie zmotywować do osiągania celów,
  • panują nad emocjami,
  • mają talenty interpersonalne,
  • są efektywni, ich praca przekłada się na konkretne wyniki.

Ekstrawersja wiąże się z większą motywacją do osiągania pozytywnych celów. Dla ekstrawertyka sukces to pożądana nagroda za wysiłek włożony w pracę. Jest to ściśle związane z jego potrzebą doświadczania pozytywnych emocji, które dodatkowo chronią go przed stresem, którego nieuchronnie doświadczamy w pracy. Ekstrawertyk nie zamartwia się i nie tworzy czarnych scenariuszy. Można powiedzieć, że ekstrawertyk lubi być szczęśliwy, dąży do tego, żeby dobrze się czuć i być zadowolonym z życia. To go motywuje do cięższej pracy, nie boi się również brać na siebie odpowiedzialności i przywództwa.  

Ekstrawertyk potrzebuje często przebywać w towarzystwie innych ludzi, więc ma wyrobione umiejętności nawiązywania i utrzymywania kontaktów. Dobra komunikacja to niewątpliwie jego zaleta, która przekłada się na sukcesy zawodowe. Ekstrawertycy szybko i elastycznie przystosowują się do różnych sytuacji społecznych. Są biegli w perswazji, potrafią wpłynąć na rozmówcę i przekonać go do swojego punktu widzenia.

Wysoka wydajność ekstrawertyków w pracy wynika z połączenia poprzednich zalet. Jeśli jesteś zmotywowany do osiągnięcia celu, jeśli dbasz o to, żeby odczuwać pozytywne emocje i dobrze radzisz sobie z ludźmi, prawdopodobnie osiągniesz lepsze wyniki w pracy.

Dla porównania introwertycy w życiu zawodowym wykorzystują mocne strony, które u ekstrawertyków nie są wyśrubowane: inteligencję, kreatywność, sumienność, analityczne myślenie, koncentrację, umiejętność słuchania i empatię.

redakcja insi