Książki o pozytywnym myśleniu oraz skutecznym działaniu

Żyjesz, odhaczając kolejne punkty na liście do zrobienia i czujesz się jak chomik w kołowrotku? Jeśli tak, przeczytaj książki światowej sławy life coachów i trenerów biznesu, żeby zmienić życie na lepsze.

Książki o pozytywnym myśleniu mogą pomóc zmienić życie na lepsze. Jeśli żyjesz, odhaczając kolejne punkty na liście do zrobienia i czujesz się jak chomik w kołowrotku, przeczytaj 5 książek o pozytywnym myśleniu. Wybraliśmy lektury autorstwa światowej sławy life coachów i trenerów biznesu.

1. W POSZUKIWANIU NAJLEPSZEGO JA

bądź sobą

Z rad Mike’a Bayera korzystają celebryci, artyści, sportowcy, menadżerowie, ale też tak zwani zwykli ludzie. Coach Mike (tak o nim się mówi) promuje wiedzę o tym, że podstawą sukcesu jest zdrowie psychiczne. A zależy ono od autentyczności, czyli bycia sobą. To warunek sukcesu zawodowego, spełnienia w relacjach i rozwoju duchowego. Bayer uczy, jak być najlepszą wersją siebie, ponieważ jest to wyjątkowo wyzwalające doświadczenie, które daje poczucie wolności.

W swojej książce – przewodniku prowokuje czytelnika, żeby zaczął zadawać sobie kluczowe pytania i obudzić mocne postanowienie zmiany.

Według coacha Mike’a najpierw trzeba poznać prawdę o sobie – autentyczną, trudną, fascynującą. Dopiero z tą wiedzą przychodzi zrozumienie ograniczeń. Jest to potrzebne, żeby dowiedzieć się, jak sobie z nimi poradzić i co zrobić, aby w kluczowych siedmiu sferach życia zaszła radykalna zmiana na lepsze. Te sfery to: życie towarzyskie, życie osobiste, zdrowie, wykształcenie, relacje, praca, rozwój duchowy.

Mike Bayer namawia, żebyśmy żyli zgodnie z najlepszą wersją siebie, przemieniając się w swoje Najlepsze Ja. Droga do jego poznania wiedzie przez przystanek, na którym odważymy spojrzeć się w oczy swojemu Anty Ja. Coach uważa, że określenie go jest doniosłym ćwiczeniem, które może odmienić życie, ponieważ Anty Ja nie będzie nam już wchodzić w drogę. Tej wersji siebie nie lubimy, wstydzimy się jej i ją ukrywamy, ale ona i tak się pojawia na powierzchni życia.

Kim może być Anty Ja? Chamskim kierowcą, który budzi się, kiedy z równowagi wyprowadza go korek i inny kierowca, wpychający się mu przed maskę samochodu. Kobietą, która jest na tyle niepewna swojej wartości, że daje się poniżać i upokarzać w związku. Sam Bayer przyznaje się, że jego Anty Ja uwielbia prowokować innych, jest niecierpliwe i pokazuje naprawdę paskudne oblicze, kiedy uważa, że ktoś nie jest szczery. To Anty Ja jest impulsywne i nieufne, i sprawiało, że jego życie było pełne napięcia i niepotrzebnych konfrontacji, ale Mike Bayer pisze, że ono już milczy. Coach już je poznał i dzięki tej świadomości unieszkodliwił. Wersji Anty Ja może być więcej, ponieważ życie nie jest statyczne. Coach zachęca, żeby od czasu do czasu sprawdzać je, by dawać miejsce swojemu Najlepszemu Ja.


„BĄDŹ SOBĄ tylko w najlepszej wersji”, Mike Bayer, wyd. Sensus

2. ABRAKADABRA! KONIEC LETARGU. BUDZISZ SIĘ.

zagubiony podręcznik zycia

Joe Vitale znany jest jako Budda internetu. Zarządza firmą Hypnotic Marketing, a do jego klientów należą wielkie międzynarodowe instytucje takie jak na przykład Czerwony Krzyż. W swojej pracy Vitale łączy marketing i metafizykę, z tych dwóch dziedzin ma doktoraty. Jest autorem wielu książek, które popularnością biły „Harrego Pottera”, a wśród nich bestsellerowego „Sekretu”.

W „Zagubionym podręczniku życia” zbiera swoje dotychczasowe doświadczenia z pracy jako trener biznesu i duchowy nauczyciel, i wykłada, jak żyć, żeby zrobić wreszcie to, po co przybyliśmy na tę planetę. Książkę kieruje zwłaszcza do tych osób, w których żyły wsączyła się trucizna stagnacji i zobojętnienia, i obiecuje przebudzenie oraz transformację. Czas nadrobić zaległości i wykorzystać okazje, które zostały zaprzepaszczone, a może nigdy nie namierzone. Żeby odkryć w sobie płomień i pożegnać nudę, Joe Vitale radzi zorientować się, jakie wzorce nieświadomie naśladujemy, czego nie chcemy przyjąć do wiadomości, co zrobić, żeby wykorzystać ból jako katalizator przemian życiowych i wreszcie, jak przyciągnąć to, czego pragniemy.

Joe Vitale przekonuje, że życie nie musi być ciężkie, chociaż niewielu ludzi o tym nie wie. Nieprawdą jest, że mamy zmagać się z przeciwnościami. Jest wręcz przeciwnie – możemy pozwolić, żeby życie samo szło do przodu. Sztuczka polega na tym, żeby skupić się na tym, czego chcemy i zrobić wszystko, żeby to zrealizować i zaufać, że cały proces przebiegnie szczęśliwie. Owszem, życie potrafi być trudne, ale może być proste. Joe Vitale w swojej książce wyjaśnia, jak dokonać tego wyboru.

„ZAGUBIONY PODRĘCZNIK ŻYCIA. Znajdź swoje miejsce na Ziemi”, Joe Vitale, wyd. Sensus

3. TAJEMNICE MILIONERÓW ZDEMASKOWANE

nawyki warte miliony


Briana Tracy’ego nie trzeba przedstawiać, bo to znany na całym świecie mówca, konsultant i trener.
Przeszkolił przeszło 5 milionów ludzi z 82 krajów. Jest światowym autorytetem w temacie sprzedaży i prowadzenia działalności gospodarczej. Wzór człowieka sukcesu i najlepszy znawca wszelkich tricków i prawd, jak go odnieść.

Tracy uważa, że sukces zależy od umiejętności zapanowania nad nawykami, ponieważ to one kształtują życie – od nich bowiem zależy większość naszych myśli, przekonań, emocji, działań. Z najnowszej książki guru od bogactwa dowiemy się, jakie są nawyki milionerów, którzy swoje fortuny zbudowali w ciągu jednego pokolenia.

Poznamy ich skuteczne metody działania, sposoby efektywnego myślenia, sztukę podejmowania trafnych decyzji oraz techniki zarządzania finansami. I razem z Brianem Tracy’m popracujemy nad własnymi nawykami – wybierzemy te potrzebne i nauczymy się, jak je utrwalać. Po co? Żeby przejąć kontrolę nad swoim życiem, zyskać niezależność finansową i stać się osobą pełną najlepszej energii.

Wśród najcenniejszych nawyków zwycięzców Tracy wymienia otwartość na nowe informacje. Warto ćwiczyć regularne kwestionowanie swoich założeń, zwłaszcza gdy wiążą się one z powtarzającymi się problemami. Opinie, które wydajemy, często nie mają żadnych sensownych podstaw, ale wpływają na nasze postępowanie, które staje się szkodliwe przez automatyzm.

Dlatego warto zadawać sobie pytania: Jakie są fakty? Jakie mam dowody? Co wiem na pewno? Argumentacja przez zapewnienie nie jest dowodem i nie należy się nią kierować. Należy zatem ćwiczyć nawyk oddzielania faktów od fantazji i podejmować decyzje w oparciu o możliwe do sprawdzenia i udowodnienia tezy. Czego jeszcze uczy sam Tracy? Przeczytajcie.

„NAWYKI WARTE MILIONY. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo, Brian Tracy, wyd. Onepress

4. Z INNEJ PERSPEKTYWY

zaczynaj od dlaczego

Simon Sinek wykłada komunikację strategiczną na Uniwersytecie Columbia i aktywnie udziela się w świecie sztuki. Współpracuje na przykład z Microsoft, a jego specjalizacją jest zachęcanie ludzi do robienia tego, co ich inspiruje.

Sinek przekonuje, że każdy z nas może zdobyć tę umiejętność. Książka „Zaczynaj od dlaczego” pokazuje sposób, jak odnaleźć kwintesencję inspiracji. Potrzebne jest do tego poznanie prostego wzoru, który wymaga jednak innego myślenia, działania i komunikowania niż zazwyczaj.

Według Simona Sinka nieliczni z nas potrafią powiedzieć, dlaczego robią to, co robią. Mają świadomość, co robią. ale DLACZEGO to robią to już nie wiedzą. I w tym tkwi problem. Sinek przytacza historie ludzi, którzy wiedzą DLACZEGO, a są to na przykład Martin Luther King czy Steve Jobs. To liderzy, którzy bezapelacyjnie odnieśli sukces, ponieważ działali, pomijając ogólnodostępne schematy. Książka Sinka pozwala odkryć siłę DLACZEGO.

Jedną z rad amerykańskiego profesora jest zadawanie sobie pytania: „Dlaczego mam takie przeczucie?”. Sinek twierdzi, że czasem warto balansować między przeczuciami a racjonalną kalkulacją. I w biznesie, i w życiu właśnie to robimy najczęściej. Już samo pytanie, dlaczego mamy wątpliwości, mimo że zebraliśmy wszelkie twarde dane, świadczące o jakimś fakcie, pozwala nam wybrać lepszą opcję. Wtedy nawet niezbite dowody możemy pominąć i wyjdzie nam to na dobre.

Podejmowanie decyzji przy takich niespójnościach jest szalenie trudne. Co zrobić, żeby mieć całkowitą pewność? Sięgnijcie po książkę specjalisty od strategii udanego życia.

„ZACZYNAJ OD DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania”, Simon Sinek, wyd. Onepress

5. LICZY SIĘ WRAŻENIE, JAKIE WYWIERASZ NA LUDZIACH

jak poprawić jakość życia

Dale Carnegie był amerykańskim pisarzem, pionierem w dziedzinie samorozwoju i umiejętności interpersonalnych. Zyskał sławę po opublikowaniu swojej pierwszej książki w 1936 roku.

Wznowiona publikacja „Jak poprawić jakość swojego życia” wyjaśnia, jak wypracować silną i magnetyczną osobowość, dzięki której można zjednywać sobie ludzi, wzmacniać siłę charakteru i poczuć sprawczą moc. Carnegie pokazuje techniki, dzięki którym można stać się ciepłą, kontaktową i otwartą osobą. Okazuje się, że te cechy nie muszą być wrodzone! Można je w sobie wyćwiczyć.

Urok osobisty, pogodne usposobienie, promienność nie tylko przyciągają do nas ludzi, ale dają popularność i błyskawiczny rozwój kariery. Dale Carneige udowodnił, że pozytywne relacje przyciągają powodzenie i po prostu szczęście, a przecież o nie w życiu chodzi. Dlaczego tak się dzieje? Przez wywieranie odpowiedniego wrażenia na ludziach. Oto klucz do sukcesu.

W swojej książce Carneige prowadzi nas do celu, jakim jest satysfakcjonujące życie, ucząc jak stawiać 10 kluczowych kroków. Zaczyna od nauki, jak postrzegać siebie pozytywnie. Dopiero wtedy można wyznaczyć sobie realne cele. Przy osiąganiu ich, warto innych traktować dobrze, stać się dobrym rozmówcą oraz przemawiać publicznie z pewnością siebie i przekonaniem. Dalej na tej drodze, pracując nad 6 krokiem, uczymy się utrzymywania dobrych relacji. Następnie koncentrujemy się na sobie, by w kroku kolejnym zyskać umiejętność panowania nad strachem i wreszcie stać się prawdziwym liderem. Wtedy, w kroku już 9, możemy pomóc innym odnosić sukcesy, by w 10 etapie wreszcie żyć harmonijnie.


„JAK POPRAWIĆ JAKOŚĆ SWOJEGO ŻYCIA. 10 kroków do szczęścia”, Dale Carnegie, wyd. Sensus

Książki o pozytywnym myśleniu:

  1. „BĄDŹ SOBĄ tylko w najlepszej wersji”, Mike Bayer, wyd. Sensus
  2. „ZAGUBIONY PODRĘCZNIK ŻYCIA. Znajdź swoje miejsce na Ziemi”, Joe Vitale, wyd. Sensus
  3. „NAWYKI WARTE MILIONY. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo, Brian Tracy, wyd. Onepress
  4. „ZACZYNAJ OD DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania”, Simon Sinek, wyd. Onepress
  5. „JAK POPRAWIĆ JAKOŚĆ SWOJEGO ŻYCIA. 10 kroków do szczęścia”, Dale Carnegie, wyd. Sensus

redakcja insi

Leave a Reply