14 taktyk kontroli narcyza

Narcyz żyje kosztem innych. Wygrywa za wszelką cenę i na każdym kroku. Jego strategie to: dezinformacja, nadmierne upraszczanie, wyśmiewanie, sianie wątpliwości, obezwładnianie krytyką. Tymi sposobami kontroluje myśli i życie ofiary.

Narcyz żyje kosztem innych. Wygrywa za wszelką cenę i na każdym kroku. Jego strategie to: dezinformacja, nadmierne upraszczanie, wyśmiewanie, sianie wątpliwości, obezwładnianie krytyką. Tymi sposobami kontroluje myśli i życie ofiary.


Rozpoznanie strategii działania narcyza jest pierwszym krokiem do ustalenia zdrowych granic w obronie przed manipulacją. Oto 14 taktyk kontrolowania myśli, których często używa narcyz.

KIM JEST NARCYZ? przeczytaj

1. Gra na emocjach

Zauważ, że podczas rozmów czy kłótni z narcyzem nie sięga on po argumenty racjonalne, nie odwołuje się do logiki. Nie jest to bowiem w jego interesie. Jego słowa mają w tobie wzbudzić emocje i to wcale nie te pozytywne. Zaobserwuj, co czujesz po wymianie zdań z narcyzem. Lęk, poczucie winy, wstyd? Odzywa się w twojej głowie głos krytyka? Sama już nie wiesz, co masz myśleć, czuć, co robić? Ogarniają cię wątpliwości? Wielu narcyzów to królowie dramatu, są mistrzami w robieniu scen rodem z mydlanych oper. Nadmierna emocjonalność ma za zadanie zmylić przeciwnika, by wywrzeć nacisk, osłabić i przejąć kontrolę.   

Przykład: „Jak śmiesz mnie wypytywać?! Po wszystkim, co dla ciebie zrobiłem.”

2. Używanie trudnych do podważenia ogólników

Narcyz zna siłę liczb oraz ogólników. Gra na lękach innych, wykorzystując powszechne przekonania, które prawdziwe nie są, ale stereotypowe i trudne do podważenia. Trudno nie zgodzić się z czymś, kiedy „wszyscy tak robią”, „to jest przecież normalne”, „to jest oczywiste”. Sprzeciwienie się narcyzowi może wydawać się wystąpieniem przeciw społecznym normom czy wzbudzać lęk przed wykluczeniem. Poza tym narcyz sugeruje, że wszyscy są normalni a ty jakaś dziwna.

Przykład: „Wszyscy twoi znajomi się ze mną zgadzają”.

3. Myślenie typu „albo-albo”

Narcyz tak przedstawia swoje racje, jakby sytuacja była czarno-biała. Wydaje się, że istnieją tylko dwie możliwości wyboru i jest oczywiste, że wybierzemy tę, którą chce narcyz. W rzeczywistości opcji jest więcej, ale my ich nie dostrzegamy. Narcyz tak nas zmanipulował, że nie widzimy szerszego obrazu i ulegamy presji.

Przykład: „Albo jesteś ze mną, albo przeciwko mnie”.

kobieta zakrywa rękoma twarz

4. Obwinianie

Narcyz się nie tłumaczy, ani nie usprawiedliwia. Nie musi, ponieważ zawsze robi to jego ofiara. Jakim cudem? Zostaje mniej lub bardziej otwarcie obwiniana. Narcyz nie przyzna się do błędu, nienawidzi się mylić, w swoim mniemaniu jest bez wad. Skoro on nie jest winny, ciężarem winy obarcza innych. Jeśli wytkniesz mu choćby małe potknięcie, od razu skieruje uwagę na twoje przewinienia. Obalenie jego argumentów jest żmudne, czasochłonne i pochłaniające mnóstwo energii. Efekt? Utrata wewnętrznej mocy i podporządkowanie się narcyzowi.

Przykład: „Wiem, że mam rację. Udowodnij, że jest inaczej ”.

3 POWODY, PRZEZ KTÓRE NIE WYGRASZ Z NARCYZEM przeczytaj

5. Fałszywe pochlebstwa

Ustępujemy, miękniemy, wychodzimy naprzeciw, kiedy ktoś nas zauważa, docenia, chwali. Narcyz rzadko komplementuje, ale bywa, że jest mu to potrzebne. Jego pochwały są z gruntu fałszywe, ponieważ obliczone na efekt. Narcyz wychodzi z założenia, że inni są tak jak on podatni na pochlebstwa. Prawi pseudo komplementy, mając nadzieję, że dostanie coś w zamian.  

Przykład: „Nie mógłbym tobą manipulować, jesteś na to zbyt sprytna”.

6. Zarzut niewiarygodności

Narcyz często stosuje tę taktykę, gdy nie rozumie, co mówi inna osoba albo nie jest to dla niego wygodne. Zamiast przyznać, że jest zdezorientowany, udaje, że to, co mówi druga osoba, jest nie do uwierzenia. Tak koi swój lęk przed tym, że przestaje mieć wpływ na ofiarę. Ona go atakuje, a on nie do końca wie, o co chodzi. Poddanie w wątpliwość jej argumentów skutecznie zbija z tropu.

Przykład: „Naprawdę myślisz, że są inni mężowie, którzy są lepsi ode mnie? Naprawdę myślisz, że inne żony mają to, co ci dałem? Nie żyjesz w prawdziwym świecie.

kłótnia

7. Etykietowanie

Narcyz jak nikt inny potrafi osądzić, przypisać negatywne cechy, zmiażdżyć krytyką, na którą trudno znaleźć sensowną odpowiedź. Narcyz uwielbia etykiety – to często jest jedno słowo, które upokarza.

Przykład: „Jesteś słaba. Jesteś frajerką.”

8. Fałszywy kompromis

Czasem oferta narcyza wydaje się kompromisem i propozycją nie do odrzucenia. Niby spotykacie się w połowie drogi, ale strata jest po twojej stronie, a rozwiązanie wcale nie jest sprawiedliwe. Na początku jednak trudno się w tym zorientować.

Przykład: „Ok, wygrałaś, zwrócę ci połowę z pożyczonej kwoty, a teraz zapłacimy po równo. To lepsze niż nic ”.

9. Puste obietnice

Narcyz potrafi zamydlić oczy obietnicami bez pokrycia. Kiedy wydaje ci się, że nagle ustępuje i chce spełnić twoje oczekiwania, uważaj. Zwłaszcza wtedy, kiedy coś obiecuje, nie mówiąc o konkretach.

Przykład: „Zrobię wszystko, co chcesz.”

PO ROZSTANIU Z NARCYZEM przeczytaj

zamyślona kobieta

10. Cytowanie poza kontekstem

Narcyz jest świetny w odwracaniu kota ogonem. Potrafi użyć twoich słów całkowicie wyrwanych z kontekstu, zupełnie zmieniając ich znaczenie. W ten sposób dyskredytuje i osiąga swój cel.

Przykład: „Powtarzasz, że ludzie muszą brać odpowiedzialność za siebie, więc nie sądziłem, że potrzebujesz mojej pomocy”.

11. Wyśmiewanie

Narcyz dewaluuje innych poprzez lekceważące uwagi, sarkazm, złośliwości,  agresywne poczucie humoru. Nie traktuje drugiej osoby poważnie.

Przykład: „To najgłupsza rzecz, jaką kiedykolwiek słyszałem. Po prostu się kompromitujesz ”.

12. Straszenie

Często mały problem w ustach narcyza urasta do rangi katastrofy. Narcyz jest doskonały w kreśleniu czarnych scenariuszy. Słuchając go, czujemy że coraz bardziej się boimy, chociaż powody strachu tak naprawdę nie są uzasadnione. Narcyz w ten sposób usiłuje postawić na swoim lub odwraca uwagę od czegoś, co jest dla niego niewygodne.

Przykład: „Jeśli zrobię to dla ciebie, pomyślisz, że możesz dostać ode mnie wszystko, co zechcesz. Zostanę twoim niewolnikiem i nie będę miał życia ”.

13. Umniejszanie  

Ta taktyka usprawiedliwia wszelkie środki, którymi narcyz osiąga swoje cele. Skoro ofiara jest zła, mało inteligentna, nieatrakcyjna, słaba, po prostu gorsza, można z nią zrobić wszystko. Nie zasługuje na szacunek, pomoc, miłość. Narcyz może od niej dużo brać, nic nie dając w zamian.

Przykład: „Z niczym sobie nie radzisz. Ciągle popełniasz te same błędy ”.

14. Slogany

Uproszczenia są trudne do obalenia, a w ustach narcyza mają uciszyć nasz sprzeciw. Narcyz odwołuje się do sloganów, kiedy czuje się zagrożony.  

Przykład: „Uwierz mi, jestem wszystkim, co masz ”.

redakcja insi

Leave a Reply