O tym, że ludzka natura jest krucha, najdotkliwiej przekonujemy się w czasie długotrwałego stresu. Poznajemy wtedy swoją wrażliwość, którą przestajemy lubić, bo bierzemy ją za słabość. Stajemy się nadwrażliwi, tracimy wewnętrzną równowagę. Irytacja, przewlekły niepokój, przygnębienie odbierają nam siły. Co wtedy robić? Przestać walczyć.
Pół roku pandemii to wyzwanie dla odporności psychicznej. Radzimy sobie z emocjami, związanymi z nieustanną niewiadomą, ponownym otwarciem szkół, nieznaną rzeczywistością ekonomiczną. Jesteśmy w fazie pandemii, w której trzeba przyzwyczaić się do braku pewności, co przyniesie jutro.
Istnieje swojego rodzaju mądrość szczęścia. Rady, jak się uszczęśliwić, są uniwersalne, dotyczą prostych zachowań i pochodzą z zamierzchłej przeszłości. To rytuały, które najlepiej praktykować dzień w dzień.
Zastanawiasz się czasem, czy jesteś jedyną mamą, która tak się czuje? Jakby nikt cię nie rozumiał? Wydaje ci się, że nie jesteś stworzona do tej roli wymagającej stałej obecności? Twoja introwertyczna osobowość to nie przypadek. Masz wszelkie cechy, by być wyjątkową mamą dla swoich wyjątkowych dzieci.
Narcyz żyje kosztem innych. Wygrywa za wszelką cenę i na każdym kroku. Jego strategie to: dezinformacja, nadmierne upraszczanie, wyśmiewanie, sianie wątpliwości, obezwładnianie krytyką. Tymi sposobami kontroluje myśli i życie ofiary.
Zaledwie sto lat temu rodzic nie miał dostępu do jednorazowych pieluch, plastikowych żołnierzyków ani suszonych jabłek w foliowych opakowaniach. Życie bez ton śmieci było normą, dzisiaj wymaga konsekwencji i pomysłowości. Pomaga w tym ustalenie, czy na liście naszych priorytetów jest dbałość o planetę.
Uczucia są naturalne – ludzie przecież czują. Ale wyrażanie ich już nie. Co nam przeszkadza w mówieniu o swoim wewnętrznym świecie, sprawiając, że oddalamy się od siebie i innych? Boisz się konfliktu, własnej złości, odrzucenia? Sprawdź.
Zaburzenie depresyjne zwane depresją lub depresją kliniczną można porównać do psychicznego zapadnia się w czarną otchłań. Najpowszechniejszymi jej wyróżnikami są: przytłaczający smutek, poczucie izolacji i beznadziejności.
Jak agresję zamieniać na asertywność? Jak wyrażać złość, nie raniąc innych? Jak zmienić wrogie nastawienie? Jak zacząć racjonalnie myśleć, kiedy nie panujemy nad sobą?
To praktyka współczucia dla siebie i innych. Medytacja miłującej dobroci tłumi płynący z empatii ból. Przestajemy odczuwać cierpienie drugiej osoby, a zaczyna zalewać nas fala ciepłych uczuć. Zamiast odrazy okazujemy troskę oraz pomoc.
Każdy kiedyś kogoś takiego spotkał. Mężczyznę lub kobietę, którym wydaje się, że są centrum wszechświata. Przez chwilę jesteśmy tam razem z nimi, ale szybko okazuje się, że są to osoby aroganckie, bezduszne, manipulujące. Krzywdzą. Dlaczego nie warto brnąć w relację z narcyzem?
„Czy on naprawdę mnie kochał?” – to pytanie zadaje sobie z pewnością ktoś, kto był w związku z narcyzem – w rozdarciu między przeżywaniem bólu a resztek miłości, między ulgą z powodu rozstania a tęsknotą. Jak pomóc sobie po rozstaniu z narcyzem? Ważne jest zrozumienie kim on jest i dlaczego gwarantuje cierpienie.
Wszystko czego potrzebujesz, to kilka minut. Medytacja jest najprostszą z praktyk uważności. Żeby medytować, nie musimy niczego zmieniać – diety, religii, nie musimy wydawać pieniędzy, wyjeżdżać. Jednak często trudno nam się za to zabrać. Jak rozpocząć medytację?
Dyscyplina, samokontrola, nieustraszoność, determinacja i świetna strategia – to potrafią bogaci liderzy. Ten pakiet cech i umiejętności pozwala im zachować stoicki spokój, by w odpowiednim momencie odpuścić walkę, żeby zwyciężyć.
Żyjesz, odhaczając kolejne punkty na liście do zrobienia i czujesz się jak chomik w kołowrotku? Jeśli tak, przeczytaj książki światowej sławy life coachów i trenerów biznesu, żeby zmienić życie na lepsze.
Teraz dni są inne. Twoje godziny nie są już tylko twoje. Teraz dzielisz swoje życie z cudowną istotą, która rzuca ci wyzwanie w najtrudniejszy i najlepszy sposób. I prawdopodobnie po drodze uczysz się siebie i świata od nowa. Jak?
Kompulsywnemu jedzeniu ulegamy pod wpływem emocji. Dlatego niedawna kwarantanna mogła je nasilić. Pyszne posiłki poprawiały nam nastrój, koiły nerwy, rozpraszały nudę. Jeśli się do tego przyzwyczailiśmy, może nam być trudno z tym skończyć.
Zmęczenie, drażliwość, niepokój, smutek, zmniejszony apetyt, brak zainteresowania tym, co dotąd sprawiało przyjemność… Te objawy wcale nie muszą oznaczać depresji.
Zdarza się każdemu. Frustracji towarzyszy poczucie, że życie wymknęło się spod kontroli. Jest chaotyczne, przytłaczające. Pojawia się złość, bezsilność, niepokój. Ja wyjść z tego stanu?
Jeśli czasem wydaje ci się, że jesteś ekstrawertykiem, a kiedy indziej utożsamiasz się z introwertykiem, najprawdopodobniej znajdujesz się gdzieś między nimi. Czyli jesteś ambiwertykiem. Co to oznacza?